Meest&mesilastest

Head küsimused (ja ühe-minuti-vastused neile)

Mida mesilased joovad?

Mesilased joovad vett. Kuumal suvel peab pere iga päev mitu liitrit vett saama. Seda kasutatakse nii joomiseks, mesilaspiima vedeldamiseks, taru jahutamiseks kui haudme kasvatamiseks.

Mida mesilased söövad?

No kes ei teaks – mesilased söövad ju mett! Aga see pole kogu nende menüü – suvel söövad nad peamiselt värsket õietolmu ja nektarit. Talveks teevad mesilased nektarist mee ja õietolmust suira. Aga mesilasema söödetakse ainult mesilasema toitepiimaga!

Kui palju mesilasi elab tarus?

Suvel elab ühes peres u 50 000 liiget. Enamik neist on töömesilased (kõik tüdrukud!), paarsada isast mesilast ehk leske ja muidugi mesilasema. Talvel elab mesilasperes 10-15 000 liiget.

Kui palju mett teeb üks mesilane?

Töömesilane elab suvel u 40 päeva ja jõuab selle jooksul teha umbes 1/10 teelusikatäie mett. Pere jõud on suur – koostöös suudab pere teha suve jooksul u 150 kg mett!

Miks mesilased sumisevad?

Sumin tekib ülikiirest tiibade liigutamisest – umbes 200 lööki sekundis. Nii kiire tiibade vehkimine on erakordselt tõhus ka siis, kui kuumal päeval on vaja taru jahutada või kuivatada. Võib koguni öelda, et mesilased leiutasid esimestena sundventilatsiooni!

Mida teevad mesilased talvel?

Kui temperatuur õues on langenud 5-6 kraadini, moodustavad mesilased tarus talvekobara. Nad ei maga – kobaras käib pidev sõbralik sebimine. Sebides töötavad pidevalt mesilaste tiivalihased, nii soojendavad nad üksteist. Kobara keskel on soe, oma 10-30 kraadi. Eestis püsib talvekobar u viis kuud.

Kas taru lennuava tuleb talveks täiesti sulgeda?

Ei, lennuava küll piiratakse ja tõkestatakse hiirte sissepääsu, kuid päris kinni ei panda. Õhk peab saama liikuda, niiskus tarus teeb mesilastele rohkem liiga kui külm. Korpustarudel võib lennuava ka üleni lahti jätta.

SUL ON MEE VÕI MESILASTE KOHTA KÜSIMUS?

Kirjuta see siis allolevasse lahtrisse. Vastame siinsamas lehel - kui see huvitab sind, huvitab see ka teisi meesõpru.